O akcji

Akcja ma na celu zadbanie o możliwość bezpiecznego dojścia i dojazdu dzieci, rodziców, nauczycieli oraz służb ratunkowych do Zespołu Szkół nr 20 (Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Gimnazjum nr 27) w Gdańsku. Ta strona powstała by zebrać i przedstawić całościowo informacje nt. problemów z komunikacją i bezpieczeństwem wokół SP1 w Gdańsku.

 

Podsumowanie problemów komunikacji i bezpieczeństwa SP1 / od czego się zaczęło
– Dojście do szkoły od strony ul. Piecewskiej od lat jest niebezpieczne dla dzieci – dzieci przeciskają się miedzy manewrującymi samochodami
– Brak chodnika, ścieżek rowerowych
– Ciasne skrzyżowanie i droga dojazdowa do szkoły powoduje utrudniony dostęp dla karetek lub wozów Straży Pożarnej
– Po zasiedleniu nowo wybudowanego bloku dodatkowo zwiększy się ruch oraz pojawią się parkujące samochody mieszkańców
– W przyszłym roku ma być wystawiony na sprzedaż kolejny teren tuż przy szkole – pod kolejne bloki.
– Słabe dojście do komunikacji miejskiej od szkoły
– Brak publicznych miejsc postojowych w dalszym otoczeniu szkoły

Nasza szkoła jest położona w trudno dostępnym miejscu. Niedawno obok szkoły wybudowano blok. Wjazd do nowego bloku będzie od ulicy Gojawiczyńskiej, tej samej która wiedzie do szkoły. A w planach są kolejne bloki.

Jaki jest, w dłuższej perspektywie, pomysł na zapewnienie bezpieczeństwa i dojazdu do szkoły (w tym dla służb ratunkowych)? Na ile wzięto pod uwagę potrzeby szkoły, dzieci i rodziców?

Bezpieczeństwo dojścia i dojazdu do SP1 dla dzieci i rodziców
Brak chodników. Kierowcy próbujący podjechać pod samą bramę, blokujący sobie nawzajem możliwość ruchu.
Wąska ulica gdzie dzieci przeciskają się między samochodami lub są spychane na błotnistą skarpę.
Tak od wielu lat wygląda codzienność przed szkołą, na ul. Gojawiczyńskiej. Szkoła projektowana dziesiątki lat temu nie jest przygotowana na dzisiejszy zalew samochodów. Jeśli do tego dodać upadek kultury, mamy sytuację niebezpieczną dla dzieci idących do szkoły.

Jakiś czas temu postawiono znak zakaz zatrzymywania i postoju. Znak jest kompletnie ignorowany.

Sytuacja polepszyła się nieco teraz, gdy na wniosek jednej z zaangażowanych osób uprzątnięto teren robiąc dodatkowe miejsce do przejazdu i zatrzymania się.
Jednak problem dalej nie jest rozwiązany.

Dostęp do szkoły dla służb ratunkowych, w tym dużych wozów Straży Pożarnej
Główną droga pozwalająca dojechać służbom do SP1 jest ul. Gojawiczyńskiej. Dojazd od dołu przez gimnazjum również jest możliwy, ale nie do każdego fragmentu szkoły można się tamtędy dostać. Teoretycznie istnieje też możliwość dojazdu od góry, przez osiedle, jednak w praktyce może być to niemożliwe z uwagi na pozastawiane samochodami chodniki.
Główną drogą dojazdu pozostaje wiec dojazd z Piecewskiej przez ciasne, pochyłe skrzyżowanie, w ulicę Gojawiczyńskiej.

Autokary szkolne także mają problem z dojazdem i pod szkołę nie podjeżdżają. Na wycieczki szkolne autokary są podstawiane pod sklep Bocian, aż przy Jaśkowej Dolinie.

Plany budowy kolejnych bloków przy szkole – jaki pomysł na organizację ruchu?
Teren który ma być wystawiony na sprzedaż pomieści swobodnie 100 lub więcej mieszkań. To oznacza dodatkowe sto lub więcej samochodów, które będą jeździć przez skrzyżowanie Gojawiczyńska-Piecewska. Czy to ciasne skrzyżowanie jest gotowe na taki ruch? Co z chodnikami, których tam nie ma? Czy w ramach budów ma zostać rozbudowane skrzyżowanie?

Kultura na dojeździe pod szkołę
Osobnym tematem jest fatalny poziom kultury niektórych rodziców: brak współpracy przy mijaniu się, agresja, brak szacunku dla znaków i przepisów, parkowanie w sposób utrudniający ruch. Zastawianie wjazdu do szkoły, stawanie na zakazie ruchu jest codziennością. Zdarzają się też przypadki roztrącania samochodami dzieci idących do szkoły.
Przy okazji więc apel do rodziców: pamiętajmy że wychowanie dzieci zaczyna się pod szkołą. Pamiętajmy też, że nasza obojętność oznacza przyzwolenie na takie zachowania.

Tymczasowy plac postojowy
Staraniom Zespołu udało się doprowadzić do uprzątnięcia terenu przed szkołą, dzięki czemu powstał tymczasowy plac postojowy dla rodziców, oraz dodatkowy fragment drogi dojazdowej. Zabiegamy ustalenie tymczasowe organizacji ruchu, tak by wydzielić pas dla pieszych. Prosimy państwa o docenienie tej inicjatywy, uważne manewrowanie, oraz o stawianie pojazdów tak by maksymalnie wykorzystać miejsce.

Co dalej
Tymczasowe rozwiązania nie załatwiają sprawy.
Dążymy do wyjaśnienia całej sprawy. Jaki jest pomysł na bezpieczną drogę i dojazd do szkoły po zasiedleniu nowego bloku? Co z chodnikami, ścieżką rowerową? Jak miałaby wyglądać organizacja ruchu jeśli powstaną kolejne bloki?
Dążymy do tego by potrzeby szkoły, dzieci i rodziców zostały wzięte pod uwagę.

Rodzicielski Zespół ds Bezpieczeństwa Dzieci

 

Jedna odpowiedź na „O akcji

  1. Mama z klasy 6 pisze:

    Czy w związku z tymczasowym rozwiązaniem nie można by wprowadzić jednokierunkowego ruchu? Np. wjazd w parking zaraz za drzewami (tam gdzie są miejsce parkingowe), jazda dalej i skręt by wyjechać wzdłuż płotu i bramy szkolnej?

    Taki ruch jednokierunkowy pozwoliłby na zmniejszenie problemów z mijaniem się, jedni stosują się do takiego ruchu, a inni dokładnie odwotnie, skręcają przy bramie szkolnej, jadą wzdłuż płotu i skręcają by wyjechać przy drzewach – to wszystko powoduje że się wzajemnie blokujemy.
    Wystarczy tylko wysadzić dziecko i jedzie się dalej.
    Dla chętnych do dłuższego postoju nadal miejsca są dostępne – to się nie zmienia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *